Dlaczego OpenCart?

Oprogramowanie sklepu internetowego OpenCart jest typowym narzędziem niskobudżetowym służącym do uruchomienia profesjonalnego sklepu internetowego każdej branży. Pomimo niewielkich wymagań sprzętowych dotyczących środowiska serwera, jego funkcjonalność i możliwości są porównywalne a często nawet większe w porównaniu do dotychczasowych liderów rankingów oprogramowania e-commerce. Niskie wymagania sprzętowe przekładają się na minimalizację kosztów związanych z nakładami ponoszonymi na wynajem serwera dla sklepu - OpenCart radzi sobie znakomicie na typowych serwerach współdzielonych oferowanych przez większość dostawców hostingu w Polsce.

Poniżej prezentujemy porównanie średnich wartości istotnych parametrów serwera wymaganych do poprawnego działania sklepu internetowego. Każdy sklep testowy posiadał bazę 1000 produktów podzielonych na 25 kategorii głównych oraz 150 podkategorii do 3 poziomu, w tym 200 produktów rozbudowanych o atrybuty i opcje. 
Podczas testów symulowano równoczesną obecność na stronach sklepów 10 klientów.

Zalecana pamięć operacyjna RAM serwera

Magento - 512 MB100%
Prestashop - 384 MB75%
WooCommerce - 256 MB50%
osCommerce - 128 MB25%
Zen Cart - 96 MB20%
OpenCart - 64 MB12,5%

Zalecane ustawienie parametru max_execution_time

Magento - 120 sekund100%
Prestashop - 90 sekund75%
WooCommerce - 60 sekund50%
osCommerce - 30 sekund25%
Zen Cart - 30 sekund25%
OpenCart - 30 sekund25%
Podsumowując, z uzyskanych wyników testów wszystkich programów jasno wynika, że rzeczywiste wymagania wydajności środowiska serwera są zdecydowanie wyższe w porównaniu z przedstawianymi przez twórców poszczególnych programów minimalnymi wymaganiami. Chcąc więc zapewnić bezproblemowe działanie sklepu należy wybierać serwery gwarantujące co najmniej dwukrotnie wyższe parametry od parametrów minimalnych podawanych przez twórców poszczególnych programów. Dotyczy to w szczególności dostępnej pamięci RAM oraz dozwolonego maksymalnego czasu wykonywania skryptu (parametr max_execution_time).

Bezwzględnie należy również zwracać uwagę na parametr określający maksymalną dopuszczalną liczbę zapytań do bazy MySQL generowanych przez skrypty na serwerze w ciągu 1 godziny. Często bowiem, szczególnie w przypadku tańszych ofert hostingowych, parametr ten jest ustawiany na bardzo niskim poziomie, np. 5000 lub 10000 - serwer taki nie nadaje się do uruchomienia jakiegokolwiek sklepu. W przypadku nawet niewielkiej liczby klientów odwiedzających sklep, dozwolony w konfiguracji serwera limit zapytań zostanie wykorzystany w ciągu zaledwie kilku minut, po czym sklep stanie się niedostępny dla klientów z uwagi na zablokowanie kolejnych zapytań do bazy danych. Prawidłowym ustawieniem gwarantującym poprawne działanie sklepu na serwerze jest wartość tego parametru na poziomie co najmniej 200000 zapytań w ciągu 1 godziny.

Wybierając więc serwer dla sklepu nigdy nie sugerujmy się typowymi sloganami reklamowymi, w rodzaju np. "bez limitu", "bez ograniczeń" itp. Nie istnieje bowiem serwer nie posiadający limitów, jest to po prostu niemożliwe od strony technicznej. Ważne natomiast jest to, aby istniejące limity skonfigurowane były przez administratorów serwera na takim poziomie jaki zezwala na bezproblemowe działanie skryptów umieszczonych na serwerze.