OpenCart 3.0.0.0

Całkiem nowy, całkiem inny - a czy będzie dobry? Przekonamy się o tym niebawem. Po prawie roku od wydania ostatniej stabilnej wersji OpenCart-a oznaczonej numerkiem 2.3.0.2 wydana została w dniu dzisiejszym pierwsza z najnowszej gałęzi 3.x wersja programu oznaczona numerkiem 3.0.0.0.

Nie jest to jeszcze wersja produkcyjna, która może być użyta do uruchomienia sklepu, wręcz przeciwnie, należy ją określić jako wczesną wersję rozwojową, choćby z uwagi na fakt, iż wiele z nowo wprowadzonych w niej funkcji nie działa jeszcze w sposób zadowalający. Zmiany w najnowszej wersji OpenCart-a są naprawdę rewolucyjne, choć nie wszyscy dotychczasowi użytkownicy wcześniejszych wersji programu będą z części z nich zadowoleni. Najbardziej kontrowersyjną nowością jest zmiana systemu szablonów sklepu. Począwszy od wersji 3.0.0.0 OpenCart nie będzie już korzystał z szablonów pisanych w języku PHP, znikną tym samym bezpowrotnie pliki z rozszerzeniem .tpl, konsekwencją czego będzie brak możliwości korzystania z jakichkolwiek szablonów używanych w wersjach wcześniejszych sklepu. Nowy system szablonów oparty na plikach Twig znanych np. użytkownikom Symphony jest znacznie wydajniejszy i bardziej przejrzysty logicznie, a co najważniejsze, praktycznie całkowicie odporny na próby ataków hakerskich dzięki wyeliminowaniu możliwości wstawiania wykonywalnych funkcji PHP w treści plików Twig. Zmiana ta spowodowała również konieczność przebudowy wszystkich rozszerzeń i modułów dodatkowych, których działanie w dotychczasowych szablonach opierało się właśnie na wstawkach PHP wstawianych bezpośrednio do zawartości pliku szablonu. A więc podsumowując - szablony oraz większość rozszerzeń i dodatków przeznaczonych do wcześniejszych wersji OpenCart-a NIE będzie działać w najnowszej wersji sklepu.

Tyle złych wiadomości, a na pocieszenie, teraz te dobre - najnowsza wersja sklepu została wyposażona w edytor szablonów oraz wersji językowych, obydwa dostępne w panelu administracyjnym. Edytory wykorzystują system ocMod - wszystkie wprowadzone przez użytkownika zmiany nie nadpisują plików oryginalnych, a jedynie tworzą "nadpisanie" zmienionych fragmentów pliku zapisywane w bazie danych. Pozwala to na bezproblemowe przywrócenie oryginalnej zawartości pliku poprzez skasowanie zapisanego w bazie nadpisania.

Kolejną nowością, choć nie związaną bezpośrednio z funkcjonalnością sklepu jest integracja panelu administracyjnego z oficjalnym sklepem OpenCart Marketplace, w którym, bezpośrednio z poziomu naszego panelu administracyjnego możemy dokonać zakupu rozszerzeń i dodatków do posiadanego sklepu i dokonać ich instalacji (oczywiście dotyczy to tylko dodatków obsługujących system ocMod). Jest to kolejny krok w kierunku zautomatyzowania procesu instalowania rozszerzeń i aktualizacji sklepu na wzór funkcji dostępnych w Wordpressie, jednak na chwilę obecną funkcja ta wymaga znacznego dopracowania.

Najlepsze szablony 2017